Full Moon - For Promotion Only

30. června 2011 v 13:41 | crack |  recenze
Předmluva

Můžeme přičíst nadcházející okurkové sezóně příklon k mudrování nad deskama z minulého století, ale o téhle kompilaci chci psát už fakt dlouho a až teď mi k tomu připadá přívětivý okamžik. Každý má asi svou nějakým způsobem zásadní desku, která deflorovala jeho hudebně-estetickou neposkvrněnost. U mě (jsem mladší ročník) to začalo v devadesátých letech vstřebáváním zvuků, linoucích se povětšinou z několikrát přehrávaných bratrových kazet, ze kterých zněla Nirvana, Soundgarden, Sepultura, Tiamat, Depešáci atd. V té době byl bratr odběratelem časáku Big Beng!...
...čas se posunul, začal jsem prostupovat do tajů tvrdé hudby a listoval jsem bráchovými časáky a oběvil tam i jistou kompilaci, která nasměrovala moje hudební cítění úplně jiným směrem. Ta kompilace se jmenovala Full Moon!

Full Moon...For promotion only!
(cca 1997, Intermusic)

01 - P.S. - Listen to...
02 - Kashmir 9:41 - Šrí Čaitanja
03 - Boron - Plešatej
04 - Kurtizány z 25. Avenue - Bludiště
05 - No!Name - Soccerballs
06 - Backwash - Louder (Sweden)
07 - Harashi - Babe from Norway
08 - Snake - Love and Hate
09 - Sebastian - 5 dní
10 - -123 minut - September
11 - Láska - Král
12 - Gnu - Let opeřenýho hada
13 - Narajama - O krok dále
14 - The Answer - You know what I say
15 - Japa - Govinda Jaya Jaya


Pár úderů do bubnu a hrne se na nás pankovka P.S. s neustálým omýváním mantry Listen to my fucking rock´n´roll, která konční překrásnou vazbou, do které jede svůj down tempo hardcore Kashmir 9:41. Nátěr jak prase ale ty pravý jatka příjdou až s nástupem Boron - šišlající postavička Kuba Tóth, 3 tóny na kytaru a ty nejnudnější bubny, co si umíte představit a přesto to jako celek fachá: "Jsme tu všichni spolu" - jak říká Keyda: pomalá smrt a má recht!

Intermezzo I.

Je jasný, že ty kapely na kompilaci jsou dneska fakt někde jinde, devadesátky skončili a já se na to dívám hodně idealisticky, ale musíte brát ohled na to, že to bylo moje první setkání s českou tvrdou nezávislou muzikou. Takový to "tyvole, češi taky umí hrát jako amíci".

Devátou třídu na základce jsem byl v zajetí Kurtizán z 25. Avenue díky tomuhle songu: Bludiště, který je i na desce 2000? "ne ne, byl to jen sen, tak se nežije, zapomenout, než tě to ubije" Fakt to bylo to, čemu se na konci šedesátejch let říkaho heavy - nešlo o tvrdost nebo těžkopádnost muziky, ale o nějaké to duševní naplnění zvukem. Dobrnkávaj Kurtizány a přichází Soccerballs od No!Name, houpavá záležitost a´la Faith No More. Hitovka jak prase, po které následuje psychedelický song Louder od Backwash - překrásná skladba. Máte rádi Tiamat, Crash test dummies nebo King Crimson? To máte rádi i Backwash. Další mrdanice přichází se songem Babe from Norway od Harashi - jak z řetězu utržený kytary, jakoby zmixovali Radio Friendly Unit Shifter a Milk It z In Utera od Nirvany. Krvelačný song, industriální mrdání kovu o kov. Už cítím jak mi vypadávaj zuby!

Intermezzo II.

V té době, kdy jsem začal zjišťovat, jak vypadá ten českej rockovej svět nezávislý muziky, jsem si četl o festivalech, viděl jsem dokument o Noci plné hvězd - bylo léto, mě nebylo ještě patnáct, věnoval se povinnostem spojeným s údržbou trávníku a snil jsem, jak to na těch fesťácích musí vypadat, všichni maj dlouhý vlasy, hulí trávu a jede se tam přesně tahle muzika, jako je na téhle kompilaci. To pozdější vystřízlivění bylo fakt kruté!

Další kapely jako Snake, Sebastian (taková lepší verze Chinaski), a -123 minut už nejedou tak silně, ale mám je spjatý právě s tou správnou vysněnou letní festivalovou atmosférou. Pak jsem nepochopil, proč dávaj na rockovou kompilaci vánoční koledu Král od Lásky. Hipíz záležitost, nápadně připomínající Ryba rybě vyprávěla od Ledeckýho. Ale je to taková upřímná ukolébavka. Kytarka, flétnička...a najednou paličky udělaj ťuk ťuk ťuk a začala ta SPRÁVNÁ LÁSKA NA PRVNÍ POSLECH! Gnu pičo! Špinavý bordel, zkreslenej hlas, kytara nervní víc, než když se vám chce srát uprostřed narvanýho spocenýho autobusu cestou někam, kde víte, že nestíháte dojet včas. "Držíš divokou radost" ..."Házení perel sviním, vopeřenej had". Malý bezvýznamný sklidnění aby to do Vás Gnu nenašili ještě brutálněji! "jen hladim zuřivý štěstí". Narajama ani The Answer už nemůžou překonat, ikdyž jsou fakt geniální. Obzvlášť The Answer připomínaj hodně Našrot...akorád s líbeznějším hlasem, než má Hraboš (zpívá tam holka, která nápadně připomíná hlasem zpěvačku z Cranberries). Celou tuhle kompilačku ukončuje Japa s neustálým opakovýním mantry Govinda Jaya Jaya. Lepší závěr ani nemůže být!

Dovětek

Doufám, že omluvíte můj tak nějak sentilentálně-patetický tón celé recenze, ale jak říkám, tahle deska mi otevřela svět, o kterém jsem neměl ani potuchy a díky tomu jsem se dostal ke kapelám, o kterých se jenom tak nedozvíte. Seznámil jsem se se spoustou zajímavých lidí, které tahle muzika stmeluje a nevidím důvod, proč se o tohle nepodělit dál.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama